Kutatás az Innofarmnál

Kihasználási istálló és kísérleti kert biztosít nagyobb lehetőséget az egyes tanszékek részére, hogy a kutatási tevékenységeik a lehető leghatékonyabbak legyenek.

Összefoglaló a 2020-2021 évben az SZTE Tangazdaság Kft. kutatásaival kapcsolatosan.

Jellemzően Tangazdaságunkban az alábbi struktúrában végzünk kutatásokat:

01

A versenyszférából érkező megbízások a partner által meghatározott témában elvégzett kutatás melyet üzleti alapon végez a tangazdaság. Lehetőséget adva az egyetem hallgatóinak szakdolgozati témákra, ill. az oktatók számára kutatási témát biztosít.

02

Az egyetemi oktató által hozott témák melyek finanszírozása kettős, részben az oktatót megbízó cég, ill. a tangazdaság. Jellemzően nem nagy költségvetésű kísérletek, melyek a tangazdaságra nagyobb anyagi terhet nem ró.

03

Az egyetem által nyert pályázatokhoz kapcsolódó megbízások keretében. Finanszírozás a pályázati forrásokból.

Deutérium csökkentett víz

Tangazdaságunkban található kendermagos magyar tyúk állományban 2021. december 20.-i kezdettel megkezdődött a humán gyógyászatban is alkalmazott deutérium csökkentett víz itatása. A kendermagos magyar tyúk állományban elkülönítettünk egy 5 egyedből álló tyúk csoportot, melyekkel egy hónapon keresztül deutérium szegény vizet itatunk. A kísérlet célja az, hogy megvizsgáljuk, hogy a deutérium szegény víz, milyen változásokat idéz elő a tojások beltartalmi összetevőiben. A kísérlet állatvédelmi jogszabályokba nem ütközik, valamint a Tangazdaság számára plusz kiadásokkal nem jár. Az egyetem oktatói színvonalas impakt faktoros folyóiratokban publikálhatják a kutatási eredményeket, ezzel hozzájárulva a Szegedi Tudományegyetem kutatási hírnevének öregbítéséhez.

A kísérlet irányítója Prof. Dr. Boros G. László az Amszterdam Egyetem Orvosi Központ Radiológiai és Nukleáris Medicina Tanszékének (Amsterdam, Hollandia) és a SiDMAP, LLC és a Deutenomika Tudományok Intézetének (Los Angeles, California, USA) kutató orvos professzora. A Szegedi Tudományegyetem részéről Dr. habil Lantos Ferenc, Dr. Benk Ákos és Gyalai Ingrid a Mezőgazdasági Kar oktatói vesznek részt a kísérletben.

Tejelő szarvasmarha telep vízfelhasználása

Amennyiben a különböző ágazatok vízhasználatát nézzük, akkor a mezőgazdaság az egyik legnagyobb vízfogyasztónak számít. A szarvasmarha, tömegtakarmány-fogyasztó volta miatt jelentős mennyiségű zöld víz (öntözővíz) lábnyommal rendelkezik. Mindezek mellett számottevő az ivóvíz fogyasztása, illetve a technológiai vízigénye. Tangazdaságunk tehenészetében kísérleti céllal különböző helyeken elhelyezett vízórákkal folyamatosan követni tudjuk a tehenek ivóvíz- és technológiai víz használatát. Heti rendszerességgel feljegyezzük az adott vízórákon olvasható állást, külön véve az ivóvíz- és a fejőházi vízhasználatot. Arra a kérdésre keressük a választ, hogy a tejtermelés színvonala függvényében hogyan változik a vízfogyasztás. Kérdés továbbá,

hogy a nyári időszakban milyen mértékben változik a tehenek ivóvíz szükséglete.

A kísérlet irányítója Dr. habil Mikó Edit, egyetemi docens.

Kísérleti takarmány bendőben történő lebonthatóságának vizsgálata

A vizsgálat során kísérleti takarmány bendőbeli lebontását vizsgáljuk in situ (helyben) módszer segítségével. Az eljárás alapja, hogy a takarmányt meghatározott ideig porózus zacskókban inkubáljuk kanüllel ellátott tehenek bendőjében. Jelenleg a kísérleti állatok előkészítése, felkészítése történik a műtéti eljárásra.

A kutatás a 2018-1.3. 1- UK E- 2018-00033 projekt keretében történik.

A kísérlet irányítója Dr. habil Mikó Edit (egyetemi docens), Dr. Süli Ágnes (adjunktus), Dr. Pinnyey Szilárd (adjunktus), Dr. Benk Ákos (főiskolai docens), Tóth Violetta (tanársegéd).

Görögszéna kísérlet 2021-ben

Görögszéna (Trigonella foenum-graecum L.) takarmánynövény magnézium tápanyag-utánpótlási kísérlete 2021 tavaszán került beállításra a Tangazdaság szántó területein. A kutatást 1 hektáros területen végeztük. A vizsgálat talajminta vétellel kezdődött 2021. március 4-én, melyet a görögszéna magvetése követte 2021. április 8-án gabona sorvetőgéppel. A magnézium műtrágya kijuttatása május 5-én és június 1-én történt, majd a növény betakarítása 2021. június 21-én. Kaszálás után megmértük a növény frisstömeg értékét, illetve a növény magasságát. A lekaszált T. foenum-graecum száraztömeg értékét augusztus 3-án mértük le. A görögszéna beltartalmi értékeit egy talaj- és növényvizsgálati laboratóriumban lett kiértékelve. A szabadföldi tápanyag-utánpótlási kutatást tovább szeretnénk folytatni 2022-ben, amennyiben van rá lehetőségünk.

A kísérlet irányítója Dr. Vojnich Viktor József, főiskolai docens, valamint 2 főhallgató.

A tőgybimbót érő káros fizikai hatások vizsgálata nagyüzemi tehenészetekben

Tangazdaságunk tejelő szarvasmarha telepén 2016 tavaszán megkezdődött egy új, forradalmi technológia beszerelés, mely később Calf35 néven vált ismertté. A tejtermelés alapjául szolgáló fejési eljárások nem a tehén igényei alapján kerültek kialakításra, inkább a termelés hatékonysága és folyamatossága volt a cél. A Calf 35 az elterjedt 45-47 kPa nyomástól eltérően a borjú szopásához hasonló, 36 kPa nyomással képes fejni. A nyomáskülönbségből adódó kehely lecsúszás érdekében sűrített levegőt juttatunk a fejőkelyhekbe. A technológia célja a szomatikus sejtszám (SCC) csökkentése, illetve a tehenek hosszú

hasznosélettartamának megtartása. Napjainkban ez a szám alig több mint 2 laktáció nagyüzemi tehenészetek esetében. A precíz telep menedzsment eredményeként 2017 májusában a havi befejések alkalmával az SCC értéke 53 darab/cm 3 volt. A kísérlet 2016 szeptember és 2020 december között zajlott.

A kutatást Tóth Zsanett Janka, a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karán végzett mezőgazdasági, vidékfejlesztési mérnök hallgató végezte. Munkáját segítette Dr. habil Mikó Edit (egyetemi docens), Tóth Ferenc (ügyvezető igazgató, SZTE Tangazdaság Kft.) , Tóth Róbert (ügyvezető igazgató, Bos-Plus Kft., Calf 35 rendszer előállítása) és Richard Paul Wallace (Calf 35 rendszer feltalálója, Bullseye Australia Pty Ltd).

Kísérleti Vizi szárnyas istálló

Az SZTE-Tangazdaság Kft. az UBM Feed Zrt. és a Ma-Ka Kft. között 2021.06.hónaptól kezdődően indult el hosszútávú szakmai együttműködés. Mint Magyarország egyik piacvezető alapanyag kereskedő és takarmánygyártó cégcsoportja, az egyik legfontosabb célunk versenyképes, kiváló minőségű termékek előállítása, jelen esetben gyártásba vihető nagyüzemi pecsenye kacsa tápsorok fejlesztése. Erre biztosít helyet az SZTE-Tangazdaság Kft., közel 500 db kacsa férőhelyes modern automatikával szabályozható, kontrolállható tesztistállóval, ahol mindezt hétről hétre vizsgálhatjuk.

A közös kapcsolatban az SZTE-Tangazdaság Kft. elsősorban mint üzemeltető cég vesz részt, másodsorban pedig lehetőséget biztosít kapcsolatot teremteni az SZTE különböző Karaival, melyeket főként a kutatás fejlesztés területén igyekeznénk kamatoztatni. A kialakított telep alkalmas szemléltetni a hallgatók, oktatók számára a baromfi istállókban jelenleg alkalmazott legmodernebb technológiát. A kutatás önfenntartó.

Elérhetőségeink

Címünk: 6800 Hódmezővásárhely, Andrássy u. 15.

Telefonszámunk: 62/534-585


Bármilyen kérdés esetén keressen minket bizalommal!


© 2021 Minden jog fenntartva.